Co słychać u Skrzatów

EKOlogicznie – licealiści dla przedszkolaków – warsztaty

W marcu odwiedzili nas licealiści, którzy próbowali w przedszkolakach zaszczepić zamiłowanie do ekologii oraz zachęcić ich do podejmowania działań proekologicznych. Mali ekolodzy od swoich starszych kolegów i koleżanek dowiedzieli się czym jest ekologia, segregacja i recykling, a także co każdy przedszkolak może zrobić, aby chronić naszą planetę. Były także zadania praktyczne w postaci konkursu w segregowaniu śmieci oraz tchnięcia w papierową rolkę drugiego życia. Tak właśnie powstały ulubieńcy dziecięcych kreskówek – Minionki. Wygląda na to, że i przedszkolacy, i licealiści doskonale bawili się podczas wspólnych warsztatów. 

Bal karnawałowy

Czy ktoś rozpoznaje te dziwne postacie, które przyszły dziś to przedszkola! Ach tak! To przedszkolacy w kolorowych strojach, bo u nas dziś bal przebierańców. Są więc, królewny, wróżki, motylki, policjanci, marynarze, żołnierze oraz całe mnóstwo innych oryginalnych przebierańców. Przed nami dwie godziny szalonej zabawy przy znanych wszystkim dyskotekowych rytmach. Będą gry, zabawy i konkursy oraz balonowe niespodzianki dla wszystkich dzieci. Balem karnawałowym rozpoczynamy także ferie. Życzymy, aby były śnieżne, radosne i bezpieczne. 

Dzień Babci i Dziadka

Dziś w przedszkolu wyjątkowi goście – nasze babcie i nasi dziadkowie. W to wyjątkowe święto czekamy na ich wizytę z niecierpliwością. Przygotowaliśmy wspaniałe występy: wiersze, piosenki, tańce, inscenizacje. Od tygodnia przygotowujemy też upominki: lepimy, malujemy, kolorujemy i wycinamy wszystko dla tych, których tak bardzo kochamy. Oprócz pełnych miłości występów chcemy także zaprosić nasze babcie i dziadków do wspólnych zabaw, które znają z czasów swojego dzieciństwa. Potem życzenia, mnóstwo całusów i przytulania. Co za cudowny, pełen miłości dzień w przedszkolu!

Jasełka

Długo czekaliśmy na ten dzień… i wreszcie nadszedł… wielkie wydarzenie dla wszystkich przedszkolaków… scena… światła… publiczność i my mali aktorzy! W tym roku przedstawienie świąteczne było nas tym bardziej wyjątkowym wydarzeniem, bo odbywało się w C.K. “Karolinka”, a my czuliśmy się jak prawdziwi aktorzy, występujący na najprawdziwszej scenie. Jak na prawdziwe jasełka przystało na scenie pojawiły się aniołki, pasterze, zwierzęta spieszące do stajenki, ale także góralki, owieczki czy bałwanki. Nie zabrakło oczywiście głównych postaci całego wydarzenia – Maryi, Józefa i Dzieciątka. Nasze długotrwałe przygotowania nie poszły na marne, rodzice i goście byli zachwyceni naszym przedstawieniem i już nie mogą się doczekać kolejnego.

Wigilia w przedszkolu

Dziś ostatnie przed świętami spotkanie w przedszkolu. Cały dzień spędzamy w świątecznej atmosferze, śpiewamy kolędy, opowiadamy o świątecznych tradycjach i zwyczajach, słuchamy świątecznych opowiadań. Przychodzi pora na wspólny świąteczny obiad: odświętnie ubrani zasiadamy do stołu z naszymi kolegami i koleżankami z przedszkola. Zaczynamy od kolędowania, słuchania fragmentu Pisma Świętego, wspólnej modlitwy, łamania się opłatkiem… potem obiad w radosnej atmosferze… wyjątkowo zjadamy prawie wszystko. Jeszcze chwila wspólnego kolędowania i w świątecznej atmosferze rozchodzimy się do swoich sal życząc wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!

Spotkanie z Mikołajem

Czekamy… czekamy… czekamy… z wielką niecierpliwością czekaliśmy na to spotkanie i wreszcie jest! w tym roku Mikołaj znowu nie ominął naszego przedszkola. Przybył n czas, choć wydawało się nam, że czekamy bardzo długo. Aby czas oczekiwania szybciej minął zrobiliśmy taneczno – muzyczne przedświąteczne porządki, potem obejrzeliśmy wesoły, świąteczny występ dzieci z grupy “Pajacyki”, udało nam się także odgadnąć zawartość mikołajkowych upominków. jednak dopiero, gdy Mikołaj usłyszał piosenkę w naszym wykonaniu pojawił się nie wiadomo skąd. Zanim jednak spełniał marzenia dzieci wysłuchał próśb naszych pań. Potem zaprosiliśmy Mikołaja do naszych sal, gdzie wręczał nam prezenty i robił z nami pamiątkowe fotografie. 

Barbórka

I znowu świętujemy! Tym razem niezwykle ważną dla naszego regionu uroczystość – Barbórkę. To dla nas bardzo istotne, aby dzieci znały tradycje swojego regionu, jego gwarę, stroje, zwyczaje, charakterystyczne potrawy i tańce. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy górnika i prawdziwą Ślązaczkę. Dzieci z grupy “Smerfy” zaprezentowały nam śląski taniec “Grozik”, następnie odgadywaliśmy zagadki związane z górnikami i pracą w kopalni. Udało nam się dokładnie obejrzeć górniczy mundur i dopytać o interesujące nas szczegóły. Wspólnie zaśpiewaliśmy śląskie piosenki takie jak “Karliku” oraz “Poszła Karolinka”. Na koniec babcia Zosi – pani Teresa nauczyła nas jak przyrządzić śląską zupę  – wodzionkę. Każdy z nas miał także okazję skosztować tego przysmaku, choć niektórzy nieco krzywili buzie… 

Poranek Patriotyczny – 100 lecie Odzyskania Niepodległości

W naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość – świętowaliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wstępie naszego świętowania starszacy zaprezentowali biało – czerwony taniec do muzyki znanego polskiego kompozytora Wojciech Kilara. Następnie przypomnieliśmy sobie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o symbolach narodowych. Później udaliśmy się w muzyczną podróż po różnych zakątkach Polski, do której zaprosiły nas dzieci  grupy “Motylki”. Potem czekaliśmy już tylko na wybicie godziny 11:11. O tej właśnie porze na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej wszystkie dzieci w szkołach i przedszkolach miały odśpiewać 4 zwrotki polskiego hymnu narodowego. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, ucząc się trudnych słów polskiego hymnu. Wszystko poszło doskonale. Śpiewaliśmy głośno, wyraźnie, z energią i zaangażowaniem. To chyba oznacza, że jesteśmy PATRIOTAMI!

Codeweek

W tym roku starszacy wzięli udział w ogólnoeuropejskim wydarzeniu, jakim był tydzień kodowania. Przez cały tydzień, dzień po dniu realizowaliśmy zadania wyznaczone przez organizatorów wydarzenia. Udało nam się odkodować miejsce naszego województwa na mapie Polski oraz naszej miejscowości na mapie województwa. Wykorzystując mate do kodowania odkodowywaliśmy także ciekawe miejsca w naszym mieście jednocześnie ćwicząc umiejętność dodawania i odejmowania. Na koniec naszemu robotowi Mio pomogliśmy zwiedzić Radzionków zakodowując jego poszczególne ruchy. Tydzień kodowania był dla nas tygodniem fantastycznej zabawy!

Pasowanie na Przedszkolaka

Moment zostania “prawdziwym przedszkolakiem” to niezwykle ważny moment dla każdego dziecka. W tym roku każda z grup zorganizowała tą uroczystość w nieco inny sposób. Najmłodsze grupy przygotowały uroczystość w czasie której przedszkolacy  – maluszki zaprezentowały zdobyte dotychczas umiejętności i zaprosiły do wspólnej zabawy rodziców. Średniacy postanowili pochwalić się swoją wiedzą i umiejętnościami przed rodzicami. Przygotowali więc zajęcia otwarte, w czasie których pokazali jak doskonale radzą sobie z liczeniem, odnajdywaniem różnic, śpiewaniem piosenek, rozpoznawaniem niektórych liter. Każdy średniak, który poradził sobie z wykonaniem wszystkich zadań został pasowany na przedszkolaka – średniaka. Starszacy natomiast wzięli udział w olimpiadzie. Były wiersze, piosenki, tańce, zapalanie olimpijskiego znicza oraz prawdziwie sportowe konkurencje, w których udział wzięli nie tylko przedszkolacy, ale także ich rodzice. Dowodem na to, że wszystkie konkurencje zostały wykonane z największą zręcznością był fakt otrzymania przez starszaków medali “starszaków – sportowców”. Mamy więc już teraz w przedszkolu samych “prawdziwych przedszkolaków”!

Ognisko Patriotyczne i Dzień Pieczonego Ziemniaka

Pierwszą przedszkolną w tym roku imprezą było ognisko patriotyczne połączone z dniem pieczonego ziemniaka. Wspólna zabawa miała na celu przede wszystkim zintegrowanie przedszkolnej społeczności oraz wprowadzenie wszystkich w temat Roku dla Niepodległej, który trwać będzie aż do 11 listopada. W czasie wspólnej imprezy tradycyjnie już szukaliśmy zgubionych w ogrodzie ziemniaków i przygotowaliśmy je do pieczenia. Następnie grupa “Myszki” zaprezentowała się w tradycyjnym, regionalnym tańcu “Grozik”. Potem każda z grup sprawdzała się  w “ziemniaczanych konkurencjach”, a rodzice w konkurencjach w czasie zabawy “Kocham Cię Polsko”. Naszym zabawom i konkurencjom towarzyszyły biało czerwone barwy w postaci baloników, z których utworzyliśmy narodową flagę. Ostatnim punktem naszej wspólnej zabawy był poczęstunek w postaci zapiekanki ziemniaczanej i pieczonych ziemniaków. Wszyscy wracaliśmy do domów w wyśmienitych humorach.

Witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020!

Wszystkich Przedszkolaków serdecznie zapraszamy już 2 września na pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia w przedszkolu.