Pomoc dla Dominika

 

Drodzy Rodzice! Okres świąteczny to szczególny czas pomagania. W tym roku nasze serca otwieramy dla Dominika, absolwenta naszego przedszkola.

W ramach tegorocznej akcji charytatywnej odbędzie się kiermasz stroików świątecznych

Stroiki wykonają dzieci wspólnie z personelem przedszkola oraz  przez chętnych rodziców, którzy wykonają stroiki w domu i dostarczą gotowe do przedszkola. Sprzedaż planujemy od 16 grudnia. Z góry dziękujemy za zaangażowanie.

Dominik to radosny, pełen energii 11-latek. Bardzo lubi jeździć na rowerze, grać w gry komputerowe i podróżować. Mimo, że choroba zaskoczyła nas znienacka, znosi ją bardzo dzielnie i każdego dnia stara się żyć tak jak jego zdrowi koledzy.

Dominik szybko tracił na wadze czuł się słaby, dużo pił. 2 czerwca trafiliśmy na OIOM Katowickiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II. Przez bardzo wysoki poziom cukru organizm się zakwasił, zaczęła się walka o jego życie. Pierwsze dni spędziliśmy pod zamkniętymi drzwiami OIOM-u modląc się. Po wstępnych badaniach dowiedzieliśmy się kim jest nasz przeciwnik – diagnoza brzmiała cukrzyca typu 1. Po kilku dobach spędzonych na szpitalnym korytarzu stan Dominika się ustabilizował i zostaliśmy przeniesieni na oddział diabetologii, gdzie mogliśmy już razem uczyć się naszego życia od nowa.

Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna wyniszczająca komórki Beta trzustki, przez co gruczoł traci zdolność produkcji i wydzielania insuliny. Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą jej następstwa powodują kalectwo a nawet śmierć.

Życie z cukrzycą ma bardzo gorzki smak, smak igieł i bólu. Nasza codzienność to krzywa rysująca poziom cukru na wykresie. Dominik wymaga ciągłej kontroli i nadzoru, również w nocy. Jesteśmy na samym początku walki. Cukrzyca pozostanie z nami do końca jego życia, a pompa do której jest całodobowo podpięty na to życie pozwala.