Logopeda
mgr Monika Giełzak-Chudziak
Zadania logopedy:
- Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy dzieci;
- Prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla dzieci i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
- Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
- Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Godziny pracy logopedy w roku szkolnym 2024/2025:
– poniedziałek: 11.00-15.00
– czwartek: 7.00-11.00
– piątek: 11.00-15.00
NASZA PRACA NA ZAJĘCIACH LOGOPEDYCZNYCH
Terapia logopedyczna wymaga systematyczności, powtarzalności i wielokrotnie ciężkiej pracy dziecka, jednak wcale nie musi być nudna i żmudna.
Różnorodność i atrakcyjność ćwiczeń, właściwie dobrane metody i formy pracy oraz odpowiednia atmosfera nie tylko stymulują i usprawniają wszystkie obszary językowe, ale prowadzą do większej aktywności, samodzielności, zaangażowania, a przede wszystkim wywołują uśmiech na twarzy dzieci.
Ponadto jeżeli zajęcia terapeutyczne są obszarem do wspólnej zabawy, zdrowej rywalizacji
i wielozmysłowego doświadczania, stają się doskonałym motywatorem, dają satysfakcję
i chęć do dalszego działania, w efekcie prowadząc do skuteczności procesu terapeutycznego.
ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA
Święta Bożego Narodzenia to magiczny, mobilizujący do działania czas.
W przedświątecznej gorączce wiele zadań można wykonać wspólnie z dzieckiem przy okazji rozwijając i trenując szereg istotnych dla prawidłowego rozwoju umiejętności.
Wspólne pieczenie pierników to doskonałe ćwiczenia motoryki małej, praktyczny trening mięśni dłoni i ręki, trening precyzji ruchowej, nazywania, bogacenia słownictwa o nowe czasowniki i rzeczowniki, ćwiczenia rozpoznawania i łączenia kształtów, rozwijania wyobraźni, estetyki oraz rozbudzania zmysłów: węchu, smaku, dotyku.
Efektywna terapia i znakomita zabaw – gwarantowane.
LOGOPEDYCZNE ODLICZANIE DO ŚWIĄT
Odpowiednia sprawność narządów artykulacyjnych, a więc: warg, języka, podniebienia miękkiego, twardego, żuchwy, zębów oraz dziąseł jest niezbędna do prawidłowej realizacji głosek.
W trakcie zajęć logopedycznych to właśnie ćwiczenia usprawniające nasze artykulatory
wykonujemy najczęściej.
Tylko systematyczność i ciągłość procesu terapeutycznego daje zamierzone efekty.
Dlatego też zachęcam do wspólnych ćwiczeń z dzieckiem w domu proponując
Logopedyczny Kalendarz Adwentowy,
który stanowi doskonałą alternatywę dla tych tradycyjnych – czekoladowych.
Pobrane karty należy wydrukować, obrazki wyciąć i ponaklejać na właściwe okienka w kalendarzu. Każdego dnia, dziecko wykonuje ukryte w kalendarzu ćwiczenie logopedyczne,
w nagrodę kolorując obrazek.
Ćwiczenia warto wykonywać przy lustrze, wtedy dziecko widzi postępy swojej pracy,
a dodatkowo kontroluje i koryguje układ swoich narządów mowy.
Zachęcam do wspólnej zabawy.
Logopedyczny Kalendarz Adwentowy
MISIOWE ZABAWY LOGOPEDYCZNE
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, wszystkie dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach profilaktyczno-logopedycznych. Podczas wspólnej zabawy z Misiem dzieci usprawniały praksję narządów artykulacyjnych, bogaciły ekspresje i percepcję mowy, trenowały koordynację wzrokowo-słuchową, podejmowały próby czytania, a co najważniejsze radośnie i aktywnie spędziły czas.
no images were found
PIERWSZE SPOTKANIE Z LOGOPEDĄ – INTEGRUJĄCE ZABAWY Z DINUSIEM
Wrześniowe spotkania z Dinusiem miały głównie na celu zapoznanie dzieci z logopedą i jego pracą, po to by w poczuciu bezpieczeństwa i z radością uczestniczyć w zajęciach kształtujących prawidłową wymowę. Podczas wspólnej zabawy przedszkolaki usprawniały swoje narządy artykulacyjne, rozwijały percepcję i ekspresję mowy, trenowały spostrzegawczość, koncentrację uwagi oraz percepcję wzrokowo-słuchową. Mam nadzieję, że po takiej integracji czas spędzony w gabinecie logopedycznym będzie miłym doświadczeniem i przyniesie zamierzone efekty.