Zostań w domu – Religia

Wakacje z Bogiem

Miejsca w okolicy, które warto odwiedzić w czasie wakacyjnych podróży:

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej

Patronki Rodzin

W każdą drugą niedzielę miesiąca, w czasie Mszy Świętej o godzinie 11.00 przy obliczu uśmiechniętej Patronki Rodzin ma miejsce błogosławieństwo dzieci. Po mszy świętej dzieci podchodzą do kapłana, który nakłada na nie ręce w geście błogosławieństwa. Kapłan w krótkiej modlitwie oddaje je Maryi w niewolę miłości i zawierza Bożej opiece. W tej formie błogosławieństwa zostaje podkreślony jego osobisty charakter. Naprzeciwko malucha staje sam Bóg – hojny i czuły Ojciec

Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach

Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie

Niezwykły obraz, który nieodparcie przyciąga wzrok i uspokaja tego, kto się weń wpatruje. Wizerunek kobiety, która swoim delikatnym uśmiechem rozprasza wszystkie troski. Obraz Matki Bożej w Pszowie przypomina wiernym, że Maryja zawsze się do nas uśmiecha, kieruje ku nam życzliwość i matczyne ciepło. Warto wybrać się do niezwykłego Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej, może zwłaszcza wtedy, gdy brakuje nam w życiu prawdziwej i głębokiej radości. Od Maryi możemy się jej nauczyć.

W czasie wakacji nie zapominamy o:

CODZIENNEJ MODLITWIE

NIEDZIELNEJ MSZY ŚWIĘTEJ

KOLOROWANKA DO POBRANIA

YouTube video

 

Pan Jezus kocha wszystkie dzieci

Czy wiecie, że Pan Jezus bardzo kocha dzieci. Kiedy chodził po Ziemi, przytulał je i stawiał dorosłym jako wzór, zresztą posłuchajcie fragmentu Ewangelii (Mk 10, 13-16) i sami się przekonacie:

Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże.  Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Czy słuchaliście uważnie? Pan Jezus powiedział, że to właśnie do dzieci należy Królestwo Niebieskie. W takim razie każdy chłopiec i każda dziewczynka jest księciem i księżniczką Pana Jezusa, który jest naszym Królem!

YouTube video

Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym czegoś więcej, a także poznać dzieciństwo Pana Jezusa, który przecież także był kiedyś dzieckiem koniecznie obejrzyjcie odcinek programu „Ziarno”. Znajdziecie tam na pewno mnóstwo ciekawych informacji

Pozwólcie dzieciom przychodzi do Mnie

                                            

                     Team Jesus                                  Pan Jezus i dziecko            Pan Jezus i dzieci – różnice

 

 

Maj miesiącem Maryi

Rozpoczął się maj – miesiąc w którym szczególną cześć oddajemy Mamie Pana Jezusa – Maryi.

Na początek spróbujemy dowiedzieć się o Maryi czegoś więcej, kim była, jak żyła, czego doświadczyła.

Pomoże nam w tym krótki film…

YouTube video

Zapraszam Was teraz do wysłuchania piosenki „Mama – Królowa” w wykonaniu zespołu „Arka Noego”. To pełna energii piosenka, która opowiada o Maryi, która jest i naszą Mamą i Królową. Myślę, że bardzo Wam się spodoba. 

YouTube video

Czy wiecie jak najlepiej oddawać cześć Maryi? Modląc się na różańcu. Na pewno w Waszym domu znajdzie się różaniec, a jeśli nie to możecie go sami zrobić. Zaproście do modlitwy rodziców i rodzeństwo. Jeśli nie wiecie jak odmawiać Różaniec popatrzcie na zdjęcie. Wszystko jest na nim opisane. To naprawdę nic trudnego. Postarajcie się nauczyć modlitwy „Zdrowaś Maryjo” na pamięć.

Pokolorujcie różaniec, aby lepiej zapamiętać jak on wygląda. Możecie też pomodlić się modlitwą różańcową i za każde odmówione „Zdrowaś Maryjo” pokolorować jeden koralik. 

Różaniec – kolorowanka

Maryja z różańcem- kolorowanka

Objawienia fatimskie

W 1917 roku w małej miejscowości w pobliżu Fatimy, w Portugalii Maryja ukazała się trójce małych pastuszków: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Mieli oni wtedy 10, 7 i 9 lat. Pierwsze spotkanie dzieci z Maryją miało miejsce 13 maja. Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa. Każdego kolejnego miesiąca, aż do października Maryja objawiała się dzieciom i rozmawiała z nimi. Jak dokładnie wyglądały te spotkania opowie Wam ten film: 

YouTube video

Popatrzcie na zdjęcia:

Tak wyglądali Łucja, Hiacynta i Franciszek.

Tak wygląda Fatima dzisiaj.

Zbudowano tam wielki kościół – sanktuarium na pamiątkę wydarzeń z 1917 roku.

Co roku bardzo wielu pielgrzymów odwiedza to miejsce oddając cześć Matce Boskiej Fatimskiej.

Można tam także zobaczyć figury przedstawiające wydarzenie spotkania dzieci z Matką Boską.

A tak wygląda figura Matki Boskiej Fatimskiej znajdująca się w sanktuarium. Kopie tej figury można zobaczyć w niektórych kościołach, również w kościołach w naszym mieście- Radzionkowie.

Posłuchaj teraz piosenki „Pani Fatimska”. Obejrzyj też teledysk, na którym zobaczysz m.in. Sanktuarium w Fatimie, figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Potem pokoloruj obrazek przedstawiający objawienia fatimskie. 

YouTube video

Objawienia fatimskie – kolorowanka 1

Objawienia fatimskie – kolorowanka 2

Święta Zmartwychwstania  Pańskiego

Przyszło nam w tym roku świętować Wielkanoc w nietypowych warunkach. Mimo to warto dobrze się do niej przygotować. To najważniejsze święta dla każdego chrześcijanina. Mamy w tym roku okazję, być może z większym spokojem, bez nadmiernej, przedświątecznej gonitwy przybliżyć naszym dzieciom istotę tych świąt. Nie jest nią zajączek czy pisanka,  ale Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jak wytłumaczyć dzieciom co się tak naprawdę wydarzyło 2000 lat temu i jakie, tamte wydarzenia, mają znaczenie dla nas dzisiaj? Mamy nadzieję, że poniższe filmy pomogą zrealizować te niełatwe zadania. 

Jan Paweł II – papież dzieci

„Największą radością papieskiego serca są dzieci. I największą troską serca Papieża jest każde dziecko. I miłością serca Papieża, tak jak Serca Jezusowego, jest dziecko”.
/Jan Paweł II, 5 sierpnia 1980 r./

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Papieża — Polaka – Jana Pawła II. Warto przybliżyć dzieciom postać tego niezwykłego człowieka:

Małego Lolka – piłkarza i ministranta.

Karola – maturzysty, studenta, aktora, wielbiciela kremówek.

Księdza Wojtyły – duszpasterza dzieci i młodzieży, „Wujka” studentów, biskupa krakowskiego.

Jana Pawła II – wielkiego orędownika Pokoju, czciciela Matki Bożej, głosiciela Bożego Miłosierdzia, niestrudzonego pielgrzyma.

W poznawaniu Jana Pawła II na pewno pomogą dzieciom przygotowane dla nich materiały o życiu Papieża Polaka:

https://www.cda.pl/video/6717136e/vfilm

 

YouTube video

 

YouTube video

 

YouTube video

Jan Paweł II mówi do dzieci

„Dzisiaj ja, Jan Paweł II, jako przedstawiciel Jezusa, jako biskup Rzymu, daję swą miłość każdemu chłopcu i dziewczynce (…): każdemu, bez żadnej różnicy. Głoszę waszą ludzką godność jako dzieci Bożych, stworzonych do tego, by uczestniczyć na zawsze w Bożej miłości. Głoszę wasze prawa, bez względu na to, jak małe lub bezbronne jesteście; głoszę obowiązki, które towarzyszą waszym prawom, a które powołane jesteście wypełniać z miłości, by chronić prawa innych. Szczególną miłością darzę każde dziecko, które cierpi, które jest samotne, które jest opuszczone, zwłaszcza to, które nie ma nikogo, kto by je kochał i o nie zadbał”.

”Pragnę powierzyć waszej modlitwie, drodzy mali przyjaciele, nie tylko sprawy waszej rodziny, ale także wszystkich rodzin na świecie. I nie tylko to. Mam jeszcze wiele innych spraw, które chcę wam polecić. Papież liczy bardzo na wasze modlitwy. Musimy się razem wiele modlić, ażeby ludzkość, a żyje na ziemi wiele miliardów ludzi, stawała się coraz bardziej rodziną Bożą, ażeby mogła żyć w pokoju”.

KOLOROWANKA 1. – Lolek

KOLOROWANKA 2. – Okno Papieskie

KOLOROWANKA 3. – Papież i Matka Teresa

KOLOROWANKA 4. – Papież i dzieci

KOLOROWANKA 5. – Jan Paweł II

   

 

Modlitwa Przedszkolaka

Mój ukochany Boże,
wiem, że Ty wszystko możesz.
Z serca proszę Cię całego,
miej w opiece mnie małego,
naucz mnie żyć tak, jak trzeba,
i zaprowadź mnie do nieba.
Amen.

YouTube video